Mari-Jette verloor in één klap haar broer en zijn 'Ik was in shock'
06/09 17:30 - Mari-Jette verloor in één klap haar broer en zijn 'Ik was in shock'
Het is half vijf ’s ochtends als Mari-Jette wakker schrikt van de deurbel tijdens een koude winternacht in november 2008. Wanneer ze de deur opent, ziet ze haar broer, schoonzus en twee politieagenten staan. Die brengen haar verschrikkelijk nieuws: Haar broer Bart Cuppen (45) is met zijn gezin verongelukt door ijzel op de snelweg. Achttien jaar later kondigt het verdriet zich ieder jaar opnieuw aan: “Zodra het november wordt, gaat mijn keel dicht.”
Mari-Jette en haar drie jaar oudere broer Bart worden geboren in Helmond en groeien samen op in een boerderij in Lierop. De twee komen uit een groot gezin met zes kinderen. Al op jonge leeftijd gaan de ouders van Mari-Jette en Bart uit elkaar. Vader vertrekt voor zijn werk naar Brazilië en moeder verhuist met haar kinderen naar Eindhoven.
Kort daarna raakt hun moeder invalide. Terwijl hun oudere broers en zus uitvliegen, blijven Bart (12) en Mari-Jette (9) thuis met de zorg voor hun moeder. “Dat was echt niet makkelijk”, vertelt Mari-Jette. Maar de broer en zus bouwen een heel goede band op.
Bart vertrekt naar een internaat in Deurne, waar Mari-Jette hem vaak opzoekt. Ze herinnert zich feestjes in de kelder van het internaat: “Ik mocht mee naar de disco met zijn vrienden, dat was echt dolle pret samen.”
Na het internaat vertrekt Bart naar Delft voor zijn studie civiele techniek. “Hij deed er acht jaar over en werd een beetje een eindeloze student”, vertelt Mari-Jette gniffelend. Bart sluit zich ook aan bij een studentenvereniging. “Daar haalde hij veel gekkigheid uit waarover hij vaak vertelde wanneer hij in het weekend terug naar Eindhoven kwam”.
Tijdens zijn studententijd leert Bart zijn grote liefde Joke kennen. De twee verhuizen na hun studie naar Hilversum, waar Bart aan de slag gaat als projectleider bij ProRail en Joke als wiskundelerares. Samen krijgen ze twee kinderen: Reneé en Sander.
Wanneer Bart eenmaal in Hilversum woont met zijn gezin, ziet Mari-Jette haar broer minder. “Ze hadden het altijd druk. Maar ik heb altijd bewondering gehad voor hoe hij de dingen deed.”
Bart en Joke hadden een grote vriendenkring, hielden van zeilen, hockeyen, reizen, fietsen en waren muzikaal. De twee waren bij velen bekend in Hilversum. Hoewel Bart zijn leven in Hilversum opbouwde, bleef hij volgens zijn zus een echte, Brabantse bourgondiër: “Bart was kei sociaal en een echte verbinder op zijn werk. Hij vertrok naar yuppenland en legde daar een Brabants ei!”
Als Mari-Jette haar broer op een dag vraagt hoe hij zijn leven zo op de rails houdt, antwoordt hij: “Ik heb een huis met een tuin, daar heb ik een hekje omheen gezet. Iedereen mag in mijn tuintje komen. Maar komt er iemand in die rommel maakt? Dan zet ik die buiten het hekje.”
Maar het leven van haar broer dat zo op rolletjes loopt, verandert in één klap op 22 november 2008. Na een verjaardag bij opa en oma rijdt het gezin met de auto terug naar Hilversum. Maar het gaat helemaal mis wanneer de auto door ijzel op de snelweg begint te tollen. Een touringcar botst tegen de auto van het gezin. Bart, Joke en hun kinderen Renée en Sander komen om het leven.
Om half vijf 's ochtends gaat de deurbel die dag bij Mari-Jette, dan hoort ze het verschrikkelijke nieuws. “Ik was in shock, maar je schiet in de overlevingsstand. Er moest van alles geregeld worden.”
Mari-Jette herinnert zich hoe ze na het ongeluk het huis van haar broer binnenstapte samen met haar broers en zussen: “We stapten hun leven in, maar zij waren er niet meer.” In huis gingen ze op zoek naar foto’s voor de afscheidsdienst. “Je komt binnen en ziet de schoenen staan, de ijskast vol met eten. Het was net of ze nog leefden.”
In Hilversum werd een herdenking gehouden die zo drukbezocht was dat er buiten in de sneeuw schermen werden geplaatst. Een dag later volgt de begrafenis. Daar breekt Mari-Jette: “Toen ik die vier rouwauto’s achter elkaar zag rijden, ging mijn overlevingsstand uit. Dat beeld krijg ik nooit meer uit mijn hoofd.” Tijdens de uitvaart vertelde ze over Barts tuintje. “Dat was verwoest door ijzel.”
Achttien jaar later blijft iedere winter nog zwaar voor Mari-Jette. “Rond november gaat mijn keel dicht. Als ik voorbij het weekend van het ongeluk ben, kan ik weer een beetje ademhalen. In die periode bezoek ik ook vaak het graf.”
Nu leeft Bart vooral voort in haar herinneringen. In hoe hij ooit met groot licht Mari-Jette's eerste date met haar man verstoorde om haar te plagen. “We zaten te zoenen in de auto en hij zat ons op te jutten!”
Mari-Jette’s geloof geeft haar houvast. “Wij hebben het gemis, maar zij zijn wel compleet in de hemel. Ik geloof dat we ooit weer bij elkaar komen.”...
Meer over binnenland Brabant
06/09 20:15 Stembussen geopend in Duitse deelstaat Saksen-Anhalt, radicaal-rechtse AfD stevent af op grote zege
06/09 20:15 Geëmotioneerde Carrie ten Napel oog in oog met bekende in Make up your ‘Dat hij dit nog op zijn 82ste doet’
06/09 20:15 Politie blijft jagen op criminelen na geweldsexplosie Belg (26) opgepakt in Amsterdam
06/09 20:15 Vrouw krijgt ongewenste tongzoen op borrel gemeente ‘Ik ben zo ziek geworden’
06/09 20:15 Laura’s (24) feestje alle gasten hoestend geëvacueerd door brandweer met gasmaskers
06/09 20:15 Goed in het donker, maar eigen software dit zijn de beste beveiligingscamera’s
06/09 20:15 Eerste uitzending nieuwe spelshow Art Rooijakkers gaat volledig de mist ‘We betreuren dit zeer’
06/09 20:15 Ossenaar Vincent Janssen schrijft geschiedenis in Amerika met hattrick
06/09 20:15 In Gronau is deze straat berucht als ‘Die Straße der Ausbeutung’: ‘Ze verdienen bakken met geld aan u’
06/09 20:15 Actrice Natalie Portman in Parijs bevallen van derde kindje
06/09 20:15 Deelnemer die been verloor tijdens Griekse Expeditie Robinson klaagt productie aan voor 100 miljoen dollar
06/09 20:15 Miran (2) overleefde een extreme vroeggeboorte, maar de impact is elke dag voelbaar
06/09 20:15 Brussel wil sobere begrafenis, maar voor veel Serviërs is oorlogsmisdadiger Mladic nog altijd een held
06/09 20:15 Hij kwam in Rosmalen nét tekort, nu klappen ze voor Joost (24) in derde ‘Soms loopt het anders’
06/09 20:15 Beatrix duikt met haar zonen op in Duitsland voor Claus, Hitzacker even helemaal in oranjestemming
06/09 20:15 Kwaliteit tussen donzen dekbedden verschilt dit zijn de beste uit de test
06/09 20:15 Verrassende aanvoerder baalt van Willem ‘Het zag er allemaal heel passief en loom uit’
06/09 20:15 Carmen (59) moet nieuwe baan zoeken maar durft ‘Anders lopen we duizenden euro’s mis’
06/09 20:15 Super Bowl-optreden Bad Bunny wint zeven Emmy’s, ook Amerikaanse versie De Verraders valt in de prijzen
06/09 20:15 Kushner en Witkoff praten uren met Poetin en Zelensky, maar een akkoord is nog lang niet in zicht
06/09 20:15 Hidde en Bowy genieten van de vrijheid met hun Mercedes- ‘Als ik ernaast zit ben ik de passenger princess’
06/09 20:15 Radicaal-rechtse partij AfD stevent af op monsterzege in Duitse deelstaatverkiezing
06/09 20:15 Caravan- en camperkopers hebben één onwrikbare een airco op het dak
06/09 20:15 Strandweer op maandag, buien vanaf dit wordt de laatste echte zomerdag
06/09 20:15 Tachos dicht bij stunt tegen landskampioen ‘Wij mogen vooral trots zijn’
06/09 20:15 Fatih Kamaci gaat tóch door met voetballen en sluit aan bij vierdeklasser
06/09 20:15 Universiteit wist niet dat Sofía (19) een Spaanse prinses ‘Het paleis heeft me nooit ingelicht’
06/09 20:15 Wat betekent winst van AfD? Bondskanselier Merz onder druk, opsteker voor Poetin
06/09 20:15 Maike (42) heeft twee mannen en datet ook ‘Ik kan voor meer mensen vlinders voelen’
06/09 20:15 Ongeloof, woede en schaamte bij Blauw Geel’38 na teleurstellend gelijkspel tegen GOES
06/09 20:15 Ongeloof bij bedrijfsleider Jumbo na achtervolgen en rammen ‘Ik snap hier helemaal niets van’
06/09 20:15 Dag vol angst en arrestaties in zo werd het dorp toneel van ongekend drugsgeweld
06/09 20:15 Zonnig weekend op perfect weer voor wandeling of fietstocht, maar een bui is niet uitgesloten
06/09 20:15 Middelbare school stuurt twee leraren per direct weg, vlak voor de les ‘Compleet overrompeld’
06/09 20:15 Thuisonderwijs wordt bijna volledig thuisscholieren sturen boze brieven
06/09 20:15 Lokkooi met levende schapen om wolf te vangen, Faunabescherming eist ingrijpen
06/09 20:15 60.000 labradoodles in Nederland, maar zijn het wel echt zulke ideale gezinshonden?
06/09 20:15 Als masseur van grote Nederlandse artiesten hoort Marlies álles, ‘Wat bij mij op de stoel verteld wordt, blijft daar’
06/09 20:15 Kat Luna (8), die zomaar op straat werd opgepakt en meegenomen, is terug bij baasjes
06/09 20:15 Nieuwste TikToktrend laat jongeren bewust zon ‘Huidkanker? Zien ze dan wel weer’
06/09 20:15 Adviesprijs benzine boven 2,71 euro per liter, maar Amerikanen zeggen dat olieprijs ‘straks’ hard onderuitgaat
06/09 20:15 Blunder met wolf in Barendrecht was te ‘We hebben paar keer weten jullie ‘t zeker?’
06/09 20:15 Kopzorgen om hoge benzineprijs, Nuria betaalt 194 euro voor volle ‘Het wordt te duur’
06/09 20:15 Na 1,5 jaar in kille Duitse cel krijgt Theo zijn vrijheid ‘Na excuses van de rechter voelde ik geen blijdschap’
06/09 20:15 Vrouw die werd aangehouden na dood jongen (12) in Eerbeek is moeder van slachtoffer
06/09 20:15 Jaap en Naomi geven thuisonderwijs, de overheid wil dit ‘Alsof we in een sekte leven’
06/09 20:15 Supermarkten juichen nieuwe innameplicht toe, maar maken zich zorgen om sap- en zuivelflessen
06/09 20:15 Oma leek een natuurlijke dood te zijn gestorven, tot het bloed werd ‘Ze zat vól cocaïne’
06/09 20:15 Zonnige zondag op komst, later in de week herfstiger weer verwacht
06/09 20:15 Fatbike-criminelen beroven 10 toeristen in luxe Amsterdamse winkelstraat en maken 36.000 euro buit