Waarom worstelen juist topteams Red Bull en McLaren zo in Formule 1?
13/04 09:15 - Waarom worstelen juist topteams Red Bull en McLaren zo in Formule 1?
Van strijden om zeges en kampioenschappen naar moeite hebben met het uitrijden van races. De Formule 1-topteams Red Bull Racing en McLaren kennen vooralsnog een heel ander seizoen dan vorig jaar.
Red Bull zag vorige week bij de seizoensopener in Australië Isack Hadjar uitvallen met motorproblemen en in de tweede race in China moest Max Verstappen gisteren de strijd vroegtijdig staken. Daarnaast is de RB22 een stuk minder snel dan de bolides van Mercedes en Ferrari.
"Red Bull lijkt op dit moment niet eens het vierde team. Dat is best heftig", aldus coureur en Formule 1-analyticus Jeroen Bleekemolen. "Ik vond in Melbourne het verschil met de top nog wel meevallen, maar dit weekend was het wel heel groot."
'Koude banden'
Ernest Knoors, voormalig engineer bij BMW en Ferrari, denkt dat de baan in China de Red Bull sowieso niet goed ligt. "Het ligt dan niet zo zeer aan de krachtbron, maar wel aan de beperkte grip van de bolide. China is apart, omdat je banden veel afkoelen als je niet snel in de bochten bent. En met koude banden word je weer langzamer."
"Het is dan een vicieuze cirkel, en door het lange rechte stuk koelen de banden extra af. Dat is extra lastig voor teams die moeite hebben om hun banden op temperatuur te houden."
Waar Verstappen vorig seizoen met zijn rijderskwaliteiten tekortkomingen van de Red Bull-bolide kon compenseren, is dat dit jaar een stuk moeilijker door de reglementswijzigingen.
"Het moeilijke is dat het niet meer alleen gaat om zo hard mogelijk autorijden", vertelt Bleekemolen. "Het gaat nu om het zo handig mogelijk opladen van de batterij. Dat geeft wel een ander beeld dan zo hard mogelijk rondetijden neerzetten."
'Energie als limiet'
Knoors ziet dat de limiet bij de nieuwe generatie auto's anders is dan bij de bolides van de afgelopen jaren. "De coureur kan het verschil maken op de limiet. Als je grip verliest bij het accelereren, kan een goede coureur reageren en daarmee de limiet opzoeken. Maar bij deze auto's is de energie in de batterij de limiet, waardoor je minder snel rijdt dan de auto zou kunnen."
"Als die bolide bij hogesnelheidsbochten en bij het aanremmen niet op de limiet is om energie op te wekken, ontneem je de rijder de mogelijkheden om het verschil te maken. Verstappen kan dat met zijn talent, dat hij nog altijd heeft, nu niet en dat is de reden dat hij zo gefrustreerd is."
Ook bij McLaren hebben ze nog het nodige huiswerk te doen met de nieuwe bolide. In China waren de problemen bij zowel wereldkampioen Lando Norris als Oscar Piastri zo hevig van aard dat ze niet eens aan de race konden beginnen.
Volgens Knoors is het niet gek dat nog lang niet alles foutloos gaat. "De auto's zijn veel complexer geworden. Vorig jaar hadden we ook een hybride-aandrijflijn, maar de hoeveelheid energie uit de batterijen is dit jaar veel groter geworden. Iets dat je intensiever gebruikt en pusht, gaat sneller kapot."
Bleekemolen denkt dat McLaren niet hoeft te wanhopen. "Die zitten er qua snelheid niet eens heel ver vanaf. En hun motor (Mercedes) is natuurlijk goed. Daar hoeven we niet over te twijfelen."
Ferrari en Mercedes waren vorig jaar al bezig met dit seizoen
"Dat Mercedes en Ferrari nu de lakens uitdelen, kun je niet los zien van vorig seizoen", zegt Formule 1-verslaggever Louis Dekker. "In 2025 wisten beide renstallen al snel dat de wereldtitel er niet in zat. Ze verlegden al vroeg in dat seizoen de focus op het nieuwe reglement en gaven meer gewicht aan het ontwerpen en bouwen van de nieuwe auto's."
"McLaren en Red Bull Racing knokten met juist tot eind 2025 voor de wereldtitel: het was tot de laatste race Lando Norris en Oscar Piastri versus Max Verstappen. Ferrari en Mercedes waren in die eindfase al bezig met simulaties en tests voor 2026."
Bij Mercedes en Ferrari gaat het vooralsnog uitstekend. De motoren zijn goed en de fabrieksteams hebben er ook een goede auto bij gebouwd. Hoe kan het dat zij op dit moment zo veel sneller zijn dan de rest?
"De teams die de hele ontwikkeling doen, hebben een voorsprong in het begrijpen wat een motor kan en hoe ermee omgegaan moet worden", aldus Knoors.
"Bij fabrieksteams is er al een jaar contact over hoe er bijvoorbeeld geremd moet worden om energie op te wekken. Teams die alles in eigen huis hebben qua ontwikkeling, hebben een voordeel. Klantenteams als McLaren en Alpine zijn daarin in het nadeel. Teams met een goed product kunnen wel stappen maken, maar dat heeft een paar races nodig."...
Meer over sport Formule1
17/04 20:15 Russell wint sprintrace China na schaakduel met Hamilton, Verstappen negende na rampstart
17/04 20:15 Verstappen noemt achtste plek waardeloos, Antonelli jongste coureur ooit op pole
17/04 20:15 Antonelli (19) verpulvert F1-record met eerste 'Dit is nog maar het begin'
17/04 20:15 Formule 1 vervangt afgelaste races in Bahrein en Saudi-Arabië niet
17/04 20:15 Verstappen valt uit in China, Antonelli (19) wint zijn eerste Formule 1-race
17/04 20:15 Antonelli in tranen na eerste F1- 'Italië terug aan de top'
17/04 20:15 Waarom worstelen juist topteams Red Bull en McLaren zo in Formule 1?
17/04 20:15 Teambaas Wheatley al na twee races weg bij Audi, Aston Martin ontkent komst
17/04 20:15 FIA komt Formule 1-coureurs tegemoet in Japan, Verstappen stuurt journalist weg
17/04 20:15 Wereldkampioen Norris moet wennen aan zijn bijrol in de Formule 1
17/04 20:15 Verstappen slechts tiende in tweede training Japan, Piastri sneller dan Mercedes-rijders
17/04 20:15 Verstappen start GP Japan slechts als elfde na teleurstellende kwalificatie
17/04 20:15 Verstappen is boosheid voorbij na nieuwe 'Hebben heel veel problemen'
17/04 20:15 Antonelli wint GP van Japan na mazzel met safetycar, Verstappen kleurloos achtste
17/04 20:15 Teleurgestelde Verstappen telde rondjes af tijdens 'Probeer er maar om te lachen'
17/04 20:15 Noodgedwongen pauze Formule 1 komt voor McLaren en Verstappen als geroepen
17/04 20:15 Vier vragen over de onvrede van stopt hij echt in de Formule 1?
17/04 20:15 Formule 1-teams die de plank missloegen, maken deze maand een inhaalslag
17/04 20:15 Verstappen ziet ook zijn trouwe rechterhand vertrekken bij Red Bull
17/04 20:15 Nederlandse werkt in Saudi-Arabië mee aan bouw 'allerbeste' Formule 1-circuit
17/04 19:30 Daniel Ricciardo krijgt ongelooflijk duur sponsorgeschenk bij McLaren
17/04 19:30 Zo klinkt de nieuwe Honda-motor in 2021
17/04 19:30 “Max Verstappen staat bij Mercedes bovenaan het lijstje als vervanger van Lewis Hamilton”
17/04 19:30 Ook Alpine maakt presentatiedatum nieuwe F1-bolide bekend
17/04 19:30 McLaren F1-piloten Lando Norris en Daniel Ricciardo maken muziek
17/04 19:30 Help jij F1journaal.be mee aan een nieuwe website?
17/04 19:30 Nieuwe McLaren F1-bolide meteen in actie op circuit van Silverstone
17/04 19:30 Aston Martin maakt datum presentatie F1-bolide stel jij een vraag aan de F1-piloten?
17/04 19:30 “We willen de kloof met Mercedes dichten”
17/04 19:30 “Ik zie Aston Martin tijdens enkele races strijden voor de overwinning”
17/04 19:15 EA Sports 24 op 31 mei!
17/04 19:15 GP live streamen? Bekijk deze tips
17/04 19:15 Het belang van kwaliteitsremblokken voor maximale prestaties in de racerij
17/04 19:15 Geheimen van efficiënt en betrouwbaar onderhoud van het brandstofsysteem van de BMW 1 Reeks
17/04 19:15 Sauber bevestigd Gabriel Bortoleto voor 2026
17/04 19:15 Nieuw boek over Mercedes F1, “Inside Mercedes F1”
17/04 19:15 Vergelijking van SUV- en racebanden, waar moet je op letten bij het kiezen?
17/04 19:15 Nieuw 75 jaar Formule 1 – Olav Mol
17/04 19:15 De grootste kanshebbers op de WK-titel in de Formule 1
17/04 19:15 BMW i3’s batterij onder druk – prestaties op circuit onthuld
17/04 19:15 Wat staat er aankomend weekend op het spel voor Verstappen op de Nürburgring?
17/04 19:15 Leclerc lijkt Red Bull-geruchten tegen te "Ferrari is mijn familie"
17/04 19:15 'Verstappen blijft gewoon bij Red Bull, ook Hamilton verlengt bij Ferrari'
17/04 19:15 McLaren hoopt in Miami met Norris en Piastri vooraan te staan
17/04 19:15 Red Bull-exit Verstappen wordt uitgesloten
17/04 19:15 Verstappen, Russell én FIA om de 'Gesprek verliep positief'
17/04 19:15 Domenicali luistert naar "Maar moet wel de sport respecteren"
17/04 19:15 Verstappen- Ook Norris gespot op de Nordschleife
17/04 19:15 Domenicali haalt uit na F1- "Een inhaalactie is een inhaalactie!"
17/04 19:15 Rossi doet opmerkelijke uitspraak over Nürburgring-avontuur Verstappen