Aston Villa, De Kuip en de Europa Cup I die twee keer spoorloos was
02/10 18:15 - Aston Villa, De Kuip en de Europa Cup I die twee keer spoorloos was
Aston Villa bewaart bijzondere herinneringen aan De Kuip, waar de club het vanavond opneemt tegen Feyenoord in de Europa League. De meest legendarische avond uit de clubgeschiedenis vond plaats in Rotterdam.
De club uit Birmingham legde in 1982 in Stadion Feijenoord beslag op de Europacup I, voorloper van de Champions League. Tegen de verhoudingen in werd Bayern München, met sterren als Karl-Heinz Rummenigge en Paul Breitner, met 1-0 verslagen. Na afloop was het "pure joy," vertelt Dennis Mortimer, aanvoerder van The Villans destijds.
Vorig jaar was er een mooie reünie, toen de club in de Champions League opnieuw tegen Bayern speelde en veel van de spelers van destijds voor de wedstrijd een ereronde liepen en met prins William, een groot Aston Villa-fan, op de foto gingen.
Vanavond volgt het weerzien met De Kuip, de plek van die magische avond van 43 jaar geleden.
Feyenoord-Aston Villa bij de NOS
De Europa League-wedstrijd tussen Feyenoord en Aston Villa is donderdagavond, aftrap 21.00 uur, te volgen via een liveblog op NOS.nl en de NOS-app.
Ook wordt er verslag gedaan van de wedstrijden op NPO Radio 1 in het programma Langs de Lijn En Omstreken.
Toentertijd, in 1982, was er na de euforie echter ook opeens consternatie. Na de busrit naar het spelershotel was de trofee opeens kwijt.
"Bij het uitstappen was het van: hé, waar is de cup?!" herinnert Mortimer zich. Een zoektocht volgde, totdat-ie opeens opdook in de wc. "Iemand had hem daar gezet zodat-ie rechtop en stabiel zou blijven. Maar de bus had dus kunnen vertrekken met de Europa Cup erin", lacht de voormalige middenvelder.
Mee naar de pub
Bij terugkomst in Engeland was de beker echter wel opeens serieus verdwenen. De spelers van Aston Villa mochten de bokaal beurtelings een paar dagen mee naar huis nemen en verdediger Colin Gibson en middenvelder Gordon Cowans namen hem een avondje mee naar de lokale pub, de Fox Inn, om fans de gelegenheid te geven ermee op de foto te gaan.
Maar toen de twee spelers even aan het darten waren, kregen ze de schrik van hun leven: de beker was weg. Een bezoeker was ermee vandoor gegaan.
"Hij is toen een nacht zoek geweest", vertelt Mortimer. "Maar daarna werd hij teruggebracht, het bleek om een grap te gaan."
Gelukkig maar, want Mortimer kreeg zo ook de kans om de echte cup met de grote oren mee naar zijn eigen huis te nemen.
"Mijn familie uit Liverpool kwam langs", vertelt hij. "Ik heb veel foto's gemaakt van iedereen met de trofee, onder meer van m'n broers en m'n vader, maar ook eentje van mijn kleine zoontje in de bokaal zelf. Het is echt een mooie herinnering dat ik die cup thuis heb gehad."
Toch mist er nog wel iets. Mortimer is namelijk al langere tijd op zoek naar zijn wedstrijdshirt van destijds. Toen hij na de finale euforisch in de kleedkamer zat, gaf hij zijn shirt met rugnummer 6 zonder na te denken weg.
"De materiaalman vroeg aan de spelers die nog niet hadden geruild om hun shirts aan hem te geven. Hij nam ze mee naar de kleedkamer van Bayern en kwam terug met een stapel van hun shirts. Ik pakte een shirt met nummer 3 op de achterkant (van Udo Horsmann)."
Zoektocht
Later kwam het besef dat het toch wel mooi zou zijn om zijn eigen shirt te hebben, ook als een souvenir voor de familie. Mortimers neef startte een zoektocht die al langs vele plekken voer.
"Mijn neef Craig had altijd al het idee om mijn originele shirt terug te vinden, maar dat is tot nu toe nog niet gelukt," vertelt Mortimer over de zoektocht.
"We hebben al veel gedaan, onder meer artikelen in de krant gehad en Craig heeft ook Bayern benaderd en is zelfs in contact gebracht met hun oud-spelersvereniging. Zij waren behulpzaam en hebben een paar van hun ex-spelers gevraagd, maar dat heeft nog niet tot iets geleid."
Mortimer beseft dat er een mogelijkheid bestaat dat zijn shirt Nederland nooit heeft verlaten. "Een interessante vraag is of de Bayern-spelers ook allemaal een shirt van ons hebben meegenomen", zegt Mortimer.
Misschien dat enkele Bayern-spelers zo teleurgesteld waren over de verloren finale dat zij hun geruilde shirt achterlieten of direct hebben weggegeven aan iemand. "Van enkele Bayern-spelers weet ik dat ze het meenamen, want sommigen hebben het nadien ook weer met Villa-spelers geruild."
Shirt in De Kuip?
Mortimer denkt dat het ook zou kunnen dat sommige shirts zijn achtergebleven in De Kuip. Misschien ligt het wel ergens opgeslagen in het Feyenoord-museum. De voormalige aanvoerder vraagt zich af of er mensen die toentertijd bij de wedstrijd aanwezig waren meer weten.
"Misschien zijn er mensen destijds na afloop in de kleedkamer geweest en hebben die het shirt daar aangetroffen, en zijn ze ervan uitgegaan dat het achter was gelaten en dat ze het wel mee konden nemen. Misschien ligt het wel ergens op een zolder, ergens weggestopt, zonder dat iemand er nu nog echt weet van heeft."
Zoals de trofee ook weer opdook, hoopt Mortimer dat zijn tricot nog een keer boven water komt....
Meer over sport
02/10 20:15 Meerdere huizen ontruimd na aantreffen munitie en mogelijk explosief
02/10 20:15 Pleegouders mishandelen 'Ze moest leven als huisslaaf'
02/10 20:15 Stille tocht voor doodgeschoten Jerryson (15): 'Wil hem eren hoe hij was, niet met een gevecht'
02/10 20:15 Verdachte van dodelijke aanrijding opnieuw vast, bestuurder reed volgens OM met 90 km/u door rood
02/10 20:15 Loopbrug blijkt niet veilig, net als andere brug in wijk
02/10 20:15 Katwijk kiest voor nieuwe burgemeester die volgende maand wellicht Tweede Kamer in wordt gestemd
02/10 20:15 'Twee tieners opgepakt voor spionageklus voor pro-Russische hacker'
02/10 20:15 Wonen 'absolute topprioriteit' voor D66: 'Mooi uitzicht minder belangrijk dan recht op wonen'
02/10 20:15 Ruim 50.000 euro schade aan Binnenhof na rellen
02/10 20:15 Twee grote meer dan 4000 huizen en bedrijven zonder elektriciteit
02/10 20:15 Slachtoffer mishandeld bij beroving, vier minderjarigen gevlucht
02/10 20:15 Deze week restaurant sluit na acht jaar de deuren
02/10 20:15 Beladen wedstrijd voor ADO in de beker, pittige loting voor amateurs
02/10 20:15 Nieuwbouwwijk niet verder de hoogte 70 meter blijft maximum
02/10 20:15 Gewonde bij botsing tussen fatbike en auto
02/10 20:15 Nieuw natuurgebied wordt 'Uniek voor zo'n grote stad'
02/10 20:15 Geparkeerde auto gaat in vlammen op
02/10 20:15 Gerard sloopt aquarium bij 'Mag ik zelf de nieuwe vissen uitzoeken?'
02/10 20:15 Dode man gevonden op dak midden in woonwijk
02/10 20:15 Ex-man van Bianca verdween van een op andere 'Hij heeft er een potje van gemaakt'
02/10 20:15 Deuren van azc geopend voor 'Wil het met eigen ogen zien'
02/10 20:15 Hier verf je zelf je dessert tot Delfts Blauw
02/10 20:15 Hier voelt men zich het meest onveilig in Den 'Je hebt soms idee dat mensen je achtervolgen'
02/10 20:15 Siem wint WK frietbakken, heeft patatzaak in Leiden
02/10 20:15 ADO Den Haag swingt en boekt overtuigende zege op TOP Oss
02/10 20:15 Buurtbewoners geschrokken na meerdere explosies in 'Alsof een auto ontplofte'
02/10 20:15 Brug vanaf maandag twee maanden dicht voor onderhoud
02/10 20:15 Vrachtwagenverbod moet dorp veiliger 'Fietsers vliegen stoep op'
02/10 20:15 Bus slaat route door dorpscentrum Monster voorlopig over
02/10 20:15 Met nieuwe functie bij Google mis je niets van het nieuws van Omroep West
02/10 20:15 Auto slaat over de kop bij botsing
02/10 20:15 Veel Hagenaars onverzekerd en dagelijks 'Een brand kan je leven op z'n kop zetten'
02/10 20:15 Opladen fatbike veroorzaakt brand in woning, mensen van balkon gered
02/10 20:15 Nu nog even mooi weer, maar onstuimige dagen op komst
02/10 20:15 Veroordelingen klimaatactivisten teruggedraaid door hoogste rechter
02/10 20:15 Politie brengt in kaart wie wat deed tijdens rellen in Den Haag, meer beelden zijn welkom
02/10 20:15 Oplichter verbergt gezicht met helm, maar is eerder ook al gefilmd
02/10 20:15 Ruim helft personeel failliet familiebedrijf al ontslagen
02/10 20:15 Weggepeste eigenaar snackbar opent nieuwe 'Echt een toplocatie'
02/10 20:15 Minder nachtvluchten en stillere vliegtuigen, vliegveld wil overlast verminderen
02/10 20:15 Nieuwe woonwijk stap dichterbij, ondanks zorgen van inwoners
02/10 20:15 Dit pand staat al sinds 1991 'Zou mooie oplossing zijn voor woningtekort'
02/10 20:15 'Modelgevangene' zou vrijkomen, maar nieuwe beschuldiging houdt dat tegen
02/10 20:15 Samantha 'Barbie' de Jong voelt zich nog altijd 'Kijk nog steeds over mijn schouder'
02/10 20:15 Gestolen fiets van 16-jarige staat op Marktplaats, moeder haalt hem zelf terug
02/10 20:15 Huis en auto beschadigd door 'Op gegeven moment werd ik echt bang'
02/10 20:15 Fietser op spoorwegovergang geschept door trein
02/10 20:15 Frustratie bij VVD pleit voor inzet extra handhavers, ook in nacht
02/10 20:15 Nagelstyliste moet bijna 1 miljoen euro terugbetalen na oplichting
02/10 20:15 Twee gewonden bij steekpartij tijdens 'onderling conflict'